מעבדת אליס:

המעבדה לחקר הסתגלות
לארועים משני חיים

ד״ר עינת יהנה

ד״ר עינת יהנה

מנהלת המעבדה

ד”ר עינת יהנה היא חברת סגל בבית הספר למדעי ההתנהגות במכללה האקדמי תל אביב-יפו ומרצה במכון “מפרשים” לחקר והכשרה בפסיכותרפיה.  הדוקטורט שלה הינו מאוניברסיטת בן-גוריון, שם חקרה את היחס בין המוח לבין השליטה ההתנהגותית.

ד”ר יהנה היא נוירופסיכולוגית קלינית ופסיכולוגית שיקומית מומחית-מנחה והיא בעלת רשיוןנו טיפול במדינת ניו יורק ובישראל. היא גם מתמחה בטיפול פסיכותרפיה פרטי ומייעצת ומרצה לארגונים במגזר הציבורי והפרטי.

תחומי המחקר שלה תואמים את הניסיון הקליני הרחב שלה במגזר הציבורי והפרטי, כולל עבודה במרכז השיקום הלובנשטיין, במרכז הרפואי של אוניברסיטת ניו יורק ובמרכז הרפואי שיבא. מחקריה מתמקדים במיפוי המנגנון הפסיכולוגי הבסיסי והגורמים השונים המשפיעים על תפיסת האובדן וההסתגלות לקשיים.

מהם ארועים משני חיים?

במהלך חיינו אנו נתקלים באירועים רבים שיכולים לשנות אותנו, להשפיע על אופן תפיסת העולם שלנו, לשנות את איכות היחסים שלנו עם אחרים ובסופו של דבר לקבוע את מי שאנו הופכים להיות. בין אם זה מות של מישהו שאנו אוהבים, פציעה גופנית קשה או מחלה כרונית, גירושין, חוויות מלחמה או אפילו אובדן מקום עבודה/פרישה, אירועים כאלה מסמנים הפסקה בולטת מהעבר ודורשים התאמה פסיכולוגית כדי לשחזר את הרווחה הרגשית, את התחושה של ערך עצמי והשתתפות משמעותית בחיים.

במעבדה שלנו אנו חוקרים איך אנשים מתאימים לאירועים שמשנים את החיים ומהם המנגנונים הפסיכולוגיים הבסיסיים ותכונות האישיות שמשפיעות על מסלול ההתאוששות שלהם ותפיסת האובדן. אנו גם חוקרים את הדמיונות וההבדלים בין אובדנות שאינן גרמות למות ובין אובדנות שגורמות למות, במטרה לבנות מודלים תיאורטיים חדשים שיעזרו להבין טוב יותר את האבל במצבים אלה.

נושאי המחקר במעבדה: